The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
50 m
The German Junghans Mega Futura Limited Edition 26/4100.00 is an iconic radio-controlled digital watch that, despite its modern look, brings a dose of elegance and timelessness. This limited edition was created in just 80 pieces for the entire world. It is made to commemorate the 35th anniversary of Junghans ' first radio-controlled watch, the Mega 1, which this model follows in design and was also the world' s first radio-controlled watch !
The Junghans Mega Futura Limited Edition 26/4100.00 is equipped with the in-house J604.90 movement with multi-frequency radio signal reception. The movement can receive signals from 4 radio receivers in the world in Europe, North America and Japan (2 transmitters). The Junghans Mega Futura model also offers an automatic calendar or automatic daylight saving time change (when the radio signal is successfully received) thanks to radio control. In addition, Junghans is one of the pioneers in the production of solar and radio-controlled watches. It boasts the distinction of having produced the world's first radio-controlled wristwatch in 1990!
The digital display, which features backlighting and contrast adjustment, is protected by a sapphire crystal that is extremely scratch-resistant. The case is made of stainless steel and is completed with a leather strap. With a water resistance of 5 ATM (50 meters), the watch can withstand minor contact with water, which can be compared to washing hands or taking a shower.
This limited edition was produced in just 80 pieces and celebrates 35 years since the world's first radio-controlled watch. This was the Junghans Mega 1 watch from 1990, while the radio-controlled watch was developed by Junghans as early as 1985. In the world of radio-controlled timepieces, Junghans is therefore one of the pioneers and a sure bet.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Junghans |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Junghans J604.90 |
| Movement accuracy in seconds | 1 sec. / 100000 years |
Power Reserve ![]() |
24 months |
| Case size | 38,5 x 44 mm |
| Case height | 9,2 mm |
| Case shape | Square |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Digital |
| Dial color | Gray |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap color | Black |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
| Backlight | Yes |
| GPS / Radio Controlled | Radio |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Backlight, Radio controlled, Automatic calendar |
| Battery | Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Junghans - a German tradition since 1861. Junghans watches come from Schramberg, Germany and are among the most successful German brands. The Junghans Meister and Max Bill series by the designer of the same name, who imprinted the Bauhaus brand design, are well-known. Technology patents are then held by the Performance line.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Junghans brand.
Manufacturer information: Uhrenfabrik Junghans GmbH & Co.KG, Geißhaldenstrasse 49, 78713 Schramberg, Germany / info@junghans.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: