The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Mineral K1
Weight
75 g
Waterproof
100 m
The Iron Annie 5372-5 from the G38 series offers a unique, clearly designed dial. It will be appreciated especially by lovers of sporty and elegant watches. The model is an ideal choice for everyday wear.
The Iron Annie 5372-5 is powered by a Japanese Miyota 6S20 battery-powered movement, which is equipped with a date and stopwatch function. The stopwatch, with the ability to measure up to hourly intervals with an accuracy of 1/20th of a second, can be controlled by the side buttons - the top button starts and stops the stopwatch, the bottom button resets the measured values. There is also a date display at the half past five position. The timeless and clearly arranged dial is complemented by numerals at the hour positions and distinctive hands. In low-light conditions, you will appreciate the luminescent dial. The steel case is complemented by a brown leather strap.
The dial is protected by a hardened mineral crystal. With a case diameter of 42 mm, it is a medium-sized men's watch. Thanks to the water resistance of 100 m, you do not have to worry about contact with water, hand washing, rain and swimming (we do not recommend taking the leather strap into the water).
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Iron Annie |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 75 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Miyota 6S20 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/20 sec. |
| Case size | 42 mm |
| Case height | 12 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Mineral K1 |
| Dial | Analog |
| Dial color | Beige |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap color | Brown |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
Luminescent dial |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Iron Annie brand is a nod to the JU52 aircraft with the registration D-AQUI, a famous aircraft that one American affectionately renamed "Iron Annie". Like their legendary model, all Iron Annie watches are a symbol of robustness, reliability, technical innovation, high quality and distinctive design. The models impress with their sophisticated, distinctive design at an excellent price-performance ratio and high product quality. All watches of this brand are manufactured by highly skilled watchmakers in Germany.
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: