The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
82 g
Waterproof
50 m
The Iron Annie 5164-2 watch belongs to the Flight Control series and impresses at first glance with its classic pilot design. Its great clarity makes it ideal for everyday wear.
The Iron Annie Flight Control 5164-2 has a steel case with a distinctive bulbous crown, typical of aviation watches. Inside it beats a Miyota 8285 Japanese mechanical movement with automatic winding and a winding crown option. The movement is equipped with date and day display functions. The dial, in the style of a military navigator's pilot's watch, catches the eye with its clarity, so typical of aviation watches. The practicality of the model is enhanced by the distinctive luminescence of the numerals and the minute scale, thanks to which it is no problem to read the time even in darkness or twilight. Thanks to the water resistance of 50 m, you don't have to worry about contact with water when washing your hands, in the rain or in a rare shower.
The dial of the Iron Annie 5164-2 is protected by a mineral glass, and the watch comes on a stylish leather strap with contrast stitching. The case diameter is 42 mm, making it a medium-sized watch.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Iron Annie |
| Gender | Male |
| Style | Pilot, Sports |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 82 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Miyota 8285 |
| Movement accuracy in seconds | -20/+40 sec. / day |
Power Reserve ![]() |
42 hours |
| Case size | 42 mm |
| Case height | 13 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
Yes |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Brown |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week |
Luminescence ![]() |
Luminescent dial |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Iron Annie brand is a nod to the JU52 aircraft with the registration D-AQUI, a famous aircraft that one American affectionately renamed "Iron Annie". Like their legendary model, all Iron Annie watches are a symbol of robustness, reliability, technical innovation, high quality and distinctive design. The models impress with their sophisticated, distinctive design at an excellent price-performance ratio and high product quality. All watches of this brand are manufactured by highly skilled watchmakers in Germany.
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: