The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
75 g
Waterproof
50 m
The Iron Annie 5156-2 watch belongs to the Flight Control series and at first glance it impresses with its typical aviation design. Its great clarity makes it ideal for everyday wear.
The Iron Annie Flight Control 5156-2 has a steel case with a distinctive bulbous crown, typical of aviation watches. Inside it beats a Eta 2824-2/ Sellita SW200 mechanical movement with automatic winding, a winding crown and a hacking function - stopping the seconds hand when setting the time. There is also a date indicator at the 6 o'clock position. The dial, in the style of a military navigator's pilot's B-Uhr watch, catches the eye with its clarity, so typical of aviation watches. The practicality of the model is enhanced by the distinctive luminescence, thanks to which it is no problem to read the time even in darkness or twilight. Thanks to the water resistance of 50 m, you do not have to worry about contact with water when washing your hands, in the rain or in a rare shower.
The dial of the Iron Annie 5156-2 is protected by a sapphire crystal, and the watch comes on a stylish leather strap. The case diameter is 42 mm, making it a medium-sized watch.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Iron Annie |
| Gender | Male |
| Style | Pilot |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 75 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ETA 2824-2 / Sellita SW 200 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / day |
| Case size | 42 mm |
| Case height | 12 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Black |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
| Functions | Date |
Luminescence ![]() |
Hands, points |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Iron Annie brand is a nod to the JU52 aircraft with the registration D-AQUI, a famous aircraft that one American affectionately renamed "Iron Annie". Like their legendary model, all Iron Annie watches are a symbol of robustness, reliability, technical innovation, high quality and distinctive design. The models impress with their sophisticated, distinctive design at an excellent price-performance ratio and high product quality. All watches of this brand are manufactured by highly skilled watchmakers in Germany.
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: