The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Mineral K1
Weight
43 g
Waterproof
50 m
The Iron Annie F13 Tempelhof 5664-2 from the F13 Tempelhof model series features a traditional, clearly designed, sporty and elegant dial. Particularly appreciated by aviation watch enthusiasts, the model is an ideal choice for everyday wear.
The entire Iron Annie F13 Tempelhof collection is suitable not only for pilots, but for all men who value time.
The Iron Annie 5664-2 is powered by an automatic movement, which is equipped with a date display function at the 3 o'clock position.
The timeless and outstanding in clarity dial bears classic numerals at the hour positions. The overall impression is completed by the well-chosen hands with luminescence. The luminescent coating is also on the numerals for better time legibility even in low light conditions.
The steel case of the watch is complemented by a black leather strap of the highest quality. The dial is protected by a hardened mineral glass. With a case diameter of 42 mm, it is a medium-sized men's watch. The water resistance of the watch is 5 ATM.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Gender | Male |
| Style | Pilot, Sports |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 43 g |
| Movement | Automatic |
| Movement accuracy in seconds | ±20 s / day |
| Case size | 42 mm |
| Case height | 10 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Mineral K1 |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Brown |
| Date | Yes |
Tachymeter ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Tachymeter |
Luminescence ![]() |
Hands, points |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query