The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
61 g
Waterproof
50 m
The Iron Annie 5958-3 from the Classic series offers a classic, clearly designed dial. It is especially appreciated by lovers of social watches, but the model is also ideal for everyday wear.
The Iron Annie 5958-3 is powered by a Swiss mechanical movement ETA 2824-2 /Sellita SW200, with automatic winding, crown winding and a function to stop the seconds hand when setting the time (hacking) and date at the 3 o'clock position. The timeless and easy-to-read blue dial with sunburst effect is fitted with sculpted indices at the hour positions and subtle but distinctive hands with a touch of luminescence. The steel case is complemented by a brown leather strap with contrast stitching. The dial is protected by mineral glass. The 41 mm case diameter makes it ideal for most men's wrists. Given the model's designation, the water resistance is a sufficient 50 meters - the watch can handle contact with water during hand washing, rain, and the occasional shower.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Iron Annie |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 61 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ETA 2824 / SW 200 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / day |
Power Reserve ![]() |
40 hours |
| Case size | 41 mm |
| Case height | 11 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Transparent Case ![]() |
Yes |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap color | Brown |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
| Functions | Date |
Luminescence ![]() |
Hands |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Iron Annie brand is a nod to the JU52 aircraft with the registration D-AQUI, a famous aircraft that one American affectionately renamed "Iron Annie". Like their legendary model, all Iron Annie watches are a symbol of robustness, reliability, technical innovation, high quality and distinctive design. The models impress with their sophisticated, distinctive design at an excellent price-performance ratio and high product quality. All watches of this brand are manufactured by highly skilled watchmakers in Germany.
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: