The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Hesalite
Weight
44 g
Waterproof
30 m
The Iron Annie 5089-3 from the Bauhaus Lady model series offers a unique, clearly designed dial. It is especially appreciated by lovers of social watches, but the model is also ideal for everyday wear.
The Iron Annie 5089-3 is powered by a Swiss Ronda 5030.D battery-powered movement, which is equipped with a date and stopwatch function. The stopwatch, with the ability to measure up to twelve-hour intervals, can be controlled by the side buttons - the top button starts and stops the stopwatch, while the bottom button resets the measurement to zero. The timeless and clearly arranged dial features embossed numerals at the hour positions and subtle hands with a touch of luminescence. The steel case is complemented by a brown leather strap. The dial is protected by a convex plastic crystal. The 36 mm case diameter makes it ideal for most women's wrists. Due to the model's designation, the water resistance is sufficient 30 meters - the watch can handle contact with water during hand washing, rain.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Iron Annie |
| Gender | Female |
| Style | Casual |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Weight | 44 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Ronda 5030.D |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/1 sec. |
| Case size | 36 mm |
| Case height | 11 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Hesalite |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 18 mm |
| Strap color | Brown |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
Hands and points |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Iron Annie brand is a nod to the JU52 aircraft with the registration D-AQUI, a famous aircraft that one American affectionately renamed "Iron Annie". Like their legendary model, all Iron Annie watches are a symbol of robustness, reliability, technical innovation, high quality and distinctive design. The models impress with their sophisticated, distinctive design at an excellent price-performance ratio and high product quality. All watches of this brand are manufactured by highly skilled watchmakers in Germany.
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: