The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Mineral K1
Weight
88 g
Waterproof
50 m
The Iron Annie 5018-4 from the Bauhaus model series offers a unique, clearly designed dial. It will be appreciated especially by lovers of social watches, but the model is also ideal for everyday wear.
The Iron Annie 5018-4 is powered by an ETA Valjoux 7750 Swiss mechanical movement with automatic winding, crown winding and a hacking function - stopping the seconds hand when setting the time. The movement is equipped with date, day and stopwatch functions. The stopwatch with the possibility of measuring up to twelve-hour intervals can be controlled by the side buttons - the top button starts and stops the stopwatch, the bottom button resets the measured values.
The timeless and clear dial is complemented by rose gold numerals and subtle hands with a touch of luminescence. The dial is protected by a hardened mineral glass. The steel case is complemented by a brown leather strap. With a case diameter of 42 mm, it is a medium-sized men's watch. Considering the model's designation, the water resistance is sufficient 50 meters - the watch can handle contact with water during hand washing, rain, and occasionally a shower.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Iron Annie |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 88 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ETA Valjoux 7750 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / day |
Power Reserve ![]() |
48 hours |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/1 sec. |
| Case size | 42 mm |
| Case height | 14 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Mineral K1 |
| Dial | Analog |
| Dial color | White |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
| Strap color | Brown |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch |
Luminescence ![]() |
Hands and points |
| Other functions | Date, day of the week, stopwatch |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Iron Annie brand is a nod to the JU52 aircraft with the registration D-AQUI, a famous aircraft that one American affectionately renamed "Iron Annie". Like their legendary model, all Iron Annie watches are a symbol of robustness, reliability, technical innovation, high quality and distinctive design. The models impress with their sophisticated, distinctive design at an excellent price-performance ratio and high product quality. All watches of this brand are manufactured by highly skilled watchmakers in Germany.
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: