The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Mineral K1
Weight
53 g
Waterproof
50 m
The Iron Annie 2130-2 watch, inspired by the Bauhaus artistic style, will make you a true gentleman. Its sleek design is perfect for suits and casual wear.
The black dial with a date marker at the third hour position and a middle seconds hand is inserted into the steel case. The dial is protected by a hardened mineral glass. The black leather strap also adds to the elegance of the watch. Bet on the classics and get an accessory that will never go out of fashion.
The watch is water resistant to 50M, so it can handle normal moisture or hand washing.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Iron Annie |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 53 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Ronda 6004.D |
| Movement accuracy in seconds | -10/+20 sec. / month |
| Case size | 41 mm |
| Case height | 10 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Mineral K1 |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Leather |
| Strap color | Black |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
| Functions | Date |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
No |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Iron Annie brand is a nod to the JU52 aircraft with the registration D-AQUI, a famous aircraft that one American affectionately renamed "Iron Annie". Like their legendary model, all Iron Annie watches are a symbol of robustness, reliability, technical innovation, high quality and distinctive design. The models impress with their sophisticated, distinctive design at an excellent price-performance ratio and high product quality. All watches of this brand are manufactured by highly skilled watchmakers in Germany.
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: