The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Mineral K1
Weight
41 g
Waterproof
50 m
The Iron Annie Amazonas Impression 5940-2 model predetermines their elegant look mainly for social use, but they are also perfect for everyday wear. In addition to the traditional design, it also impresses with its distinctive big date display, which will be appreciated especially by those interested in a clearly designed and easy-to-read dial.
The Iron Annie 5940-2, from the Amazonas Impression model series, features a date display at 12 o'clock. The dual time function in the sub-dial at the 6 o'clock position makes it easy to find out the current time in the other time zone.
The steel case of the watch is complemented by a black leather strap. The dial is protected by hardened mineral glass. With a case diameter of 41 mm, it is classified as a medium-sized men's watch. The model is powered by a battery-operated Swiss Ronda 6203.B movement. Due to the water resistance up to 50 meters, you do not have to worry about normal contact with water, which includes washing hands or taking a shower.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Iron Annie |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 41 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Ronda 6203.B |
| Movement accuracy in seconds | -10/+20 sec. / month |
| Case size | 41 mm |
| Case height | 12 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Mineral K1 |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
| Strap material | Leather |
| Strap color | Black |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Dual time / GMT |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
Hands |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Iron Annie brand is a nod to the JU52 aircraft with the registration D-AQUI, a famous aircraft that one American affectionately renamed "Iron Annie". Like their legendary model, all Iron Annie watches are a symbol of robustness, reliability, technical innovation, high quality and distinctive design. The models impress with their sophisticated, distinctive design at an excellent price-performance ratio and high product quality. All watches of this brand are manufactured by highly skilled watchmakers in Germany.
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: