The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
Waterproof
50 m
Climbing mountains, hiking through the forest or conquering the urban jungle: Hamilton Khaki Field Day Date Auto H70505833 adapts to your needs in the field. With the exclusive automatic calibre H-30 offering up to 80 hours of power reserve, it won't let you down. The Hamilton H70505833 is the perfect all-round watch for the modern hero.
The entire Khaki Field range is focused on very good legibility, which was the most important thing for use in the military. The Khaki Field watch is made for the adventurer in life and is guaranteed to meet your needs in the field.
Inside the case, the Hamilton H-30 Swiss mechanical movement (based on the ETA C07.111 built on the ETA 2824-2) ticks reliably with automatic winding. It operates at a frequency of 21,600 semi-frequencies per hour, has 25 jewels and, most importantly, an extended power reserve of 80 hours. The machine also has a "hacking" function (stopping the second hand when ordered) and the possibility of manual crown winding. In addition, the model has a handy date and day of the week function.
The steel case of the watch is complemented by a well-crafted brown leather strap with a silver thorn buckle.
The model stands out for its excellent legibility and easy clarity, which is required in military watches. The dial, which in its form does not deny the military model, is protected by a sapphire crystal. The sapphire crystal is a great advantage in watches as it is almost impossible to scratch. The anti-reflective layer guarantees excellent legibility even in the harsh sunlight.
The hands and numerals are coated with Superluminova luminescent compound, which guarantees longer luminosity.
The 42 mm case diameter makes the watch wearable on most men's wrists. The water resistance of the watch is 50 m (5 ATM), so it can handle basic contact with water, such as rain or a shower.
The original strap on this model is marked H6007051191.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Hamilton |
| Gender | Male |
| Style | Military, Pilot |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | H-30 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 s / day |
Power Reserve ![]() |
80 hours |
| Case size | 42 mm |
| Case height | 11,2 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Brown |
| Date | Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Transparent back case |
Screw-on Crown ![]() |
Ne |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Hamilton brand was founded in Lancaster, Pennsylvania, originally to produce only pocket watches. Thanks to the accuracy of the Hamilton watch, the problem of frequent accidents in the early days of railroad transportation in the United States was solved. It was the superior quality and accuracy of the first Hamilton pocket watches, as well as the ability to innovate and act quickly while maintaining high standards, that first caught the attention of the US military as early as 1914. As an official supplier to the US armed forces during World War I, Hamilton equipped hundreds of soldiers with reliable watches. This led to a shift in production from pocket watches to more comfortable wristwatches, a change that has stuck.
Groundbreaking, practical and precise: Hamilton uses a unique combination of Swiss precision and American spirit to create distinctive, versatile watches for style-conscious lovers. Hamilton has a long history and has achieved numerous milestones, all of which have contributed to making Hamilton the strong and internationally recognized watch brand it is today.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Hamilton brand.
Manufacturer information: Hamilton International Ltd, Länggasse 85, Biel, Switzerland / info@hamiltonwatch.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: