The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Hand Wind
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
Waterproof
50 m
The Hamilton American Classic Lancaster Special Exclusive Pocket Watch H89819120 impresses with its elegant look inspired by historic pocket watch models and its clear white dial.
The Hamilton H89819120 catches the eye at first glance with its clean dial design. Around the perimeter of the white dial, we find Roman numerals that enhance the historic and elegant look. The small seconds hand is located at the 6 o'clock position. The watch is powered by a mechanical movement with manual winding ETA 6497-1 with a power reserve of up to 50 hours. A crown at 12 o'clock is used to set the time and wind the watch.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Hamilton |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Casual, Pocket |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Hand Wind |
| Caliber | ETA 6497-1 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 s / day |
Power Reserve ![]() |
50 hours |
| Case size | 50 mm |
| Case height | 12,45 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | White |
| Date | No |
| Functions | No date, Extra seconds hand |
Luminescence ![]() |
No |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Hamilton brand was founded in Lancaster, Pennsylvania, originally to produce only pocket watches. Thanks to the accuracy of the Hamilton watch, the problem of frequent accidents in the early days of railroad transportation in the United States was solved. It was the superior quality and accuracy of the first Hamilton pocket watches, as well as the ability to innovate and act quickly while maintaining high standards, that first caught the attention of the US military as early as 1914. As an official supplier to the US armed forces during World War I, Hamilton equipped hundreds of soldiers with reliable watches. This led to a shift in production from pocket watches to more comfortable wristwatches, a change that has stuck.
Groundbreaking, practical and precise: Hamilton uses a unique combination of Swiss precision and American spirit to create distinctive, versatile watches for style-conscious lovers. Hamilton has a long history and has achieved numerous milestones, all of which have contributed to making Hamilton the strong and internationally recognized watch brand it is today.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Hamilton brand.
Manufacturer information: Hamilton International Ltd, Länggasse 85, Biel, Switzerland / info@hamiltonwatch.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: