The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
30 m
Art Deco meets American Classic style in the new Hamilton Boulton models. With its distinctive case shape, the Boulton has been a mainstay of the Hamilton collection since it first appeared in 1940. Redesigned for the 21st century, the Boulton offers a Hamilton American Classic look that never goes out of style.
The Hamilton American Classic Boulton Small Second Quartz H13421511 Unisex Watch offers a classic design that makes it a fitting complement to a shirt or suit. However, its timelessness makes it the perfect accessory for every day.
The detailed dial is protected by a sapphire crystal. The sapphire crystal is a great advantage in watches as it is almost impossible to scratch. The watch case is made of stainless steel and the watch stays on the hand thanks to a well-crafted brown leather strap with a silver thorn buckle.
The watch is powered by a Swiss quartz movement ETA 980.163. The dial, specifically the off-centre seconds hand at the 6 o'clock position, is an unmistakable and the main element besides the rectangular case with unconventionally designed feet.
The water resistance of this model is 50 m (5 ATM), and it can withstand contact with water during rain and hand washing or showering. However, due to the leather strap, we do not recommend exposing the watch to water.
The original strap on this model is marked H6001341051.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Hamilton |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Movement | Quartz |
| Caliber | ETA 980.163 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
| Case size | 27,3 x 31,1 mm |
| Case height | 8,2 mm |
| Case shape | Square |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | White |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 18 mm |
| Strap color | Brown |
| Date | No |
| Functions | No date |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
No |
| Other functions | Eccentric second hand |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
American Classic Men's Watches Boulton Unisex Watches Hamilton
The Hamilton brand was founded in Lancaster, Pennsylvania, originally to produce only pocket watches. Thanks to the accuracy of the Hamilton watch, the problem of frequent accidents in the early days of railroad transportation in the United States was solved. It was the superior quality and accuracy of the first Hamilton pocket watches, as well as the ability to innovate and act quickly while maintaining high standards, that first caught the attention of the US military as early as 1914. As an official supplier to the US armed forces during World War I, Hamilton equipped hundreds of soldiers with reliable watches. This led to a shift in production from pocket watches to more comfortable wristwatches, a change that has stuck.
Groundbreaking, practical and precise: Hamilton uses a unique combination of Swiss precision and American spirit to create distinctive, versatile watches for style-conscious lovers. Hamilton has a long history and has achieved numerous milestones, all of which have contributed to making Hamilton the strong and internationally recognized watch brand it is today.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Hamilton brand.
Manufacturer information: Hamilton International Ltd, Länggasse 85, Biel, Switzerland / info@hamiltonwatch.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: