The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Thegift set includes a Waterman fountain and ballpoint pen from the Emblème range, which stands out for its timelessness and quality materials.
Both Emblème pens feature a black resin barrel and a brushed stainless steel snap cap, complemented by chrome plated details.
The fountain pen has a larger nib made of stainless steel and also boasts the option of filling with both traditional ink and bombs.
The ballpoint pen has a practical twist mechanism, making it as comfortable to use as possible.
Supplied with a blue refill and in an elegant gift box.

| Guarantee | 5 years |
| Pen type | Fountain pen |
| Color | Black, Gray |
| Ink color | Blue |
| Filling type | Cartridges, Converter |
| Pen material | Steel, Resin, Chrom |
| Nib material | Stainless steel |
| Weight | 0.052 |
| Šířka | 14.5 cm |
| Výška | 20.5 cm |
| Délka | 5 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query