The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
The gift set includes an elegant fountain pen from Parker's Premier series, which impresses with its distinctive and elegant design and durable materials, and a leather case.
The pen has a barrel and screw cap with a fine vertical texture, coated with a durable matte black coating using PVD technology. In combination with the accessories coated with a durable matte black PVD technique, it forms a perfectly matched unit. There is also a prong made of 18 carat gold (purity Au 750/1000) completely plated with ruthenium. The distinctive and sophisticated modern design in combination with the perfectly mastered technology of the writing instrument production guarantees the user maximum comfort when writing.
Supplied in an elegant gift box.
Nib types:

| Guarantee | 5 years |
| Pen type | Fountain pen |
| Color | Black, Gray |
| Filling type | Cartridges, Converter |
| Nib material | Gold |
| Engraving | No |
| Weight | 0.085 |
| Šířka | 14.5 cm |
| Výška | 20.5 cm |
| Délka | 4.5 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query