The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
The Moleskine gift set includes a modern notebook and a roller from the Kaweco range.
The notebook has a sturdy, spine-sewn binding in cardboard covers and are encased in elastic tape to prevent spontaneous opening. There is a fabric bookmark, a leaflet with the history of MOLESKINE and a handy pocket for business cards and documents. The paper weight is 70 g/m² and contains no acids.
TheKaweco roller has a body made of durable ABS plastic, an ergonomic triangular grip for comfortable writing and a high-quality nib. The width of the roller tip is 0.7 mm.
Supplied in a gift box.
Dimensions: 13 x 21 cm, 120 sheets
Notebook and diary sizes:
| Guarantee | 2 years |
| Pen type | Roller |
| Color | Black |
| Ink color | Black |
| Pen material | Plastic |
| Weight | 0.5 |
| Šířka | 2.5 cm |
| Výška | 22.1 cm |
| Délka | 19.3 cm |
| Dimensions | A5 (L) |
Layout ![]() |
lines |
| Cover | Hard |
| Color | Black |
| Number of pages | 120 |
| Paper weight | 70 g |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query