The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Power supply
Case material
Aluminium
Crystal material
Gorilla Glass
Weight
42 g
Waterproof
50 m
The Garmin vivomove3 Style, Slate/Black Nylon Band 010-02240-23 smartwatch is an ideal choice for athletes of all disciplines. Its functions can be utilized not only during sports but also in everyday wear.
The case of these smart GPS watches is made of anodized aluminum, with an aluminum bezel with PVD coating. Inside this case, a module with numerous functions works, primarily useful for sports.
The water resistance of this model is 50 m (5 ATM), which means it can handle surface swimming. The comfortable nylon strap is equipped with the QuickFit® attachment system, allowing quick replacement without tools. The color touchscreen AMOLED display is protected by Gorilla Glass.
AMOLED displays are more energy-intensive than transflective displays but typically have higher resolution. The display image is smoother and significantly brighter. While AMOLED displays have notable brightness, they have less readability in direct sunlight. Due to higher power consumption, AMOLED displays are usually turned off and light up when you want to view the screen or when a mobile phone message appears. Display dimming is used to achieve longer battery life.
Specifications:
Reviews and Tests:
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Garmin |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Sports, Outdoor, Smart |
| Guarantee | 2 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 42 g |
| Movement | Power supply |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
up to 12 days in power save mode, up to 5 days in smart watch mode |
| Case size | 42 mm |
| Case height | 12 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Aluminium |
| Crystal material | Gorilla Glass |
| Dial | Digital |
| Dial color | Black |
| Strap material | Nylon |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Black |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Alarm clock, Backlight, Bluetooth, Automatic calendar, Pedometer, Heart beat, Power reserve indicator, Smart functions, Czech menu |
Accumulator ![]() |
Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Garmin sports watches are a benchmark in their category. Technologically, they set the direction and are known to almost every athlete, mountaineer, but also a lover of modern technology. With a Garmin watch, you can easily measure your sports activity, pay for a shop or navigate a trek.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Garmin brand.
Manufacturer information: Garmin (Europe) LTD., Bulls Copse Road, Hounsdown Business Park, Southampton, SO40 9LR, UK / +44 (0) 23 8052 4000
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: