The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Power supply
Case material
Plastic
Crystal material
Mineral
Weight
43 g
Waterproof
50 m
Hybrid smartwatch vívomove® Trend Cream Gold 010-02665-02 offers a classic analog style with a cleverly hidden display. Available in several color variants, it combines smart, fitness, and health functions for an active lifestyle. Garmin vívomove® Trend Cream Gold 010-02665-02 is the ideal choice for athletes of all disciplines. Its functions can be used not only during sports but also in everyday wear.
The case of these smart GPS watches Garmin vívomove® Trend Cream Gold 010-02665-02 is made of reinforced polymer, while the bezel is made of stainless steel. Inside the case, a module with numerous functions works, primarily useful for sports.
The model's water resistance is 50 m (5 ATM), which means it can handle surface swimming. The comfortable 20 mm silicone strap is equipped with a QUICK RELEASE mounting system that allows quick replacement without tools. The touchscreen LCD is protected by chemically hardened glass.
Power Management:
Smartwatch mode: up to 5 days
Analog watch mode: up to 1 additional day
Sports App - Optional Profiles:
Sensors:
Connectivity:
Functions:
and more
Reviews and Tests:
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Garmin |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Sports, Outdoor, Smart |
| Guarantee | 2 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 43 g |
| Movement | Power supply |
Power Reserve ![]() |
up to 5 days in smart watch mode |
| Case size | 40 mm |
| Case height | 11,9 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Hardened polymer |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Digital |
| Dial color | Gold |
| Strap material | Silicon |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Gray |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Alarm clock, Backlight, Bluetooth, Automatic calendar, Pedometer, Heart beat, Power reserve indicator, Smart functions, Czech menu |
Accumulator ![]() |
Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Garmin sports watches are a benchmark in their category. Technologically, they set the direction and are known to almost every athlete, mountaineer, but also a lover of modern technology. With a Garmin watch, you can easily measure your sports activity, pay for a shop or navigate a trek.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Garmin brand.
Manufacturer information: Garmin (Europe) LTD., Bulls Copse Road, Hounsdown Business Park, Southampton, SO40 9LR, UK / +44 (0) 23 8052 4000
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: