The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Power supply
Case material
Aluminium
Crystal material
Corning® Gorilla® Glass 3
Weight
24 g
Waterproof
50 m
Stylish and elegant watch with daily activity and heart rate measurement. The Garmin Lily® - Classic Edition Cream Gold - 010-02384-B2 is the ideal choice for athletes of all abilities. Its functions can be used not only during sports, but also during everyday wear.
The case of the Garmin Lily® - Classic Edition Cream Gold - 010-02384-B2 is made of anodised aluminium, the lunette is aluminium with PVD finish. Inside this case works a module with a multitude of functions, useful for sports and everyday wear.
The water resistance of this model is 50 m (5 ATM) which in this case means it can handle surface swimming. The watch is complemented by a comfortable leather strap. The monochrome display is protected by Gorilla Glass 3
Specifications:
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Gender | Female, Unisex, Kids |
| Style | Sports, Casual, Smart |
| Guarantee | 2 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 24 g |
| Movement | Power supply |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
up to 5 days in smart watch mode |
| Case size | 34,5 mm |
| Case height | 10,15 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Hardened polymer |
| Crystal material | Corning® Gorilla® Glass 3 |
| Dial | Digital |
| Strap material | Leather |
| Strap Width | 14 mm |
| Strap color | Gray |
| Date | Yes |
| Backlight | Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Bluetooth, Automatic calendar, Pedometer, Heart beat, Smart functions, Czech menu |
Accumulator ![]() |
Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query