The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Power supply
Case material
Plastic
Crystal material
Power Glass™ (Gorilla Glass with solar charging)
Weight
43 g
Waterproof
100 m
Sports watch Garmin Instinct® 2S Solar Mist Grey - 010-02564-01 is an ideal choice for athletes of various disciplines. Its functions can be used not only during sports but also in everyday wear. These watches meet the military standard (MIL-STD-810G) for resistance to high and low temperatures, impacts and vibrations, water and humidity. This variant additionally features a solar charging glass.
[The rest of the description would be translated in a similar manner, preserving technical details, lists, and formatting]
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Garmin |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Military, Sports, Outdoor, Smart |
| Guarantee | 2 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 43 g |
| Movement | Power supply |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
Chytré hodinky: Až 21 dní / 51 dní se solárním dobíjením* Režim hodinek s úsporou baterie: Až 50 dní / neomezeno se solárním dobíjením* GPS: Až 22 hodin / 28 hodin se solárním dobíjením** Režim GPS s maximální výdrží: Až 54 hodin / 114 hodin se solárním d |
| Case size | 40 mm |
| Case height | 13,3 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Hardened polymer |
| Crystal material | Power Glass™ (Gorilla Glass with solar charging) |
| Dial | Digital |
| Dial color | Black |
| Strap material | Silicon |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Gray |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
Compass ![]() |
Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Compass, Alarm clock, Bluetooth, Thermometer, Altimeter, Barometer, Automatic calendar, GPS navigation, Pedometer, Heart beat, Smart functions, Czech menu |
Accumulator ![]() |
Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Men's Watches Women's Watches Instinct 2 Solar Unisex Watches Instinct Garmin
Garmin sports watches are a benchmark in their category. Technologically, they set the direction and are known to almost every athlete, mountaineer, but also a lover of modern technology. With a Garmin watch, you can easily measure your sports activity, pay for a shop or navigate a trek.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Garmin brand.
Manufacturer information: Garmin (Europe) LTD., Bulls Copse Road, Hounsdown Business Park, Southampton, SO40 9LR, UK / +44 (0) 23 8052 4000
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: