The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Power supply
Case material
Plastic
Crystal material
Power Glass™ (Gorilla Glass with solar charging)
Weight
53 g
Waterproof
100 m
The Garmin Instinct® 2 Solar Surf Edition Bells Beach 010-02627-05 sports watch is the ideal choice for athletes of all abilities. Its features can be used not only in sports but also in everyday wear. This watch meets military standard (MIL-STD-810G) for resistance to high and low temperatures, shock and vibration, water and moisture.
The case of the Garmin Instinct® 2 Solar Surf Edition Bells Beach 010-02627-05 GPS smart watch is made of hardened polymer. Inside this case works a module with a lot of functions, useful especially during sports. The watch allows you to record and navigate along a pre-defined route, which it displays on a so-called blind map including waypoints. You will have an overview of the route profile, direction of movement, important points, distance reached and remaining, etc.
The water resistance of this model is 100 m (10 ATM ) and it can therefore handle even greater contact with water, such as swimming. The comfortable 22 mm silicone strap features a QuickFit® attachment system that allows for quick, tool-free replacement. The black and white display is protected by Power Glass™, which is Gorilla Glass with solar charging. The display diameter is 23 mm and the resolution is 176 x 176 pixels.
Specifications:
Smartwatch: Up to 28 days / unlimited with solar charging*
Battery Saving Watch Mode: Up to 65 days / unlimited with solar charging*
GPS: Up to 30 hours / 48 hours with solar charging**
GPS mode with maximum battery life: Up to 70 hours / 370 hours with solar charging**
GPS Expedition Activity: Up to 32 days / unlimited with solar charging**Solar charging; three hours of outdoor wear is expected with 50,000 lux light intensity
**Solar recharge; assumes use at 50,000 lux light intensity
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Garmin |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Military, Sports, Outdoor, Smart |
| Guarantee | 2 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 53 g |
| Movement | Power supply |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
Chytré hodinky: Až 28 dní Režim hodinek s úsporou baterie: Až 65 dní Režim GPS: Až 30 hodin Režim GPS s maximální výdrží: Až 70 hodin Expediční aktivita GPS: Až 32 dní |
| Case size | 45 mm |
| Case height | 14,2 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Hardened polymer |
| Crystal material | Power Glass™ (Gorilla Glass with solar charging) |
| Dial | Digital |
| Dial color | Black |
| Strap material | Silicon |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Black |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
Compass ![]() |
Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Compass, Alarm clock, Bluetooth, Thermometer, Altimeter, Barometer, Automatic calendar, GPS navigation, Pedometer, Heart beat, Smart functions, Czech menu |
Accumulator ![]() |
Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Men's Watches Women's Watches Instinct 2 Solar Unisex Watches Instinct Garmin
Garmin sports watches are a benchmark in their category. Technologically, they set the direction and are known to almost every athlete, mountaineer, but also a lover of modern technology. With a Garmin watch, you can easily measure your sports activity, pay for a shop or navigate a trek.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Garmin brand.
Manufacturer information: Garmin (Europe) LTD., Bulls Copse Road, Hounsdown Business Park, Southampton, SO40 9LR, UK / +44 (0) 23 8052 4000
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: