The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Power supply
Case material
Plastic
Crystal material
Mineral
Weight
52 g
Waterproof
100 m
The Garmin Instinct® 2 Electric Lime 010-02626-01 sports watch is an ideal choice for athletes of various disciplines. Its functions can be used not only during sports but also in everyday wear. These watches meet military standards (MIL-STD-810G) for resistance to high and low temperatures, shocks and vibrations, water and humidity.
The case of these smart GPS watches Garmin Instinct® 2 Electric Lime 010-02626-01 is made of hardened polymer. Inside this case, a module with numerous functions works, primarily useful for sports. The watches allow recording and navigation along a pre-created route, which will be displayed on a "blind map" including waypoints. You'll have an overview of the route profile, movement direction, important points, distance achieved and remaining, etc.
The water resistance of this model is 100 m (10 ATM) and can handle significant water contact, such as swimming. The comfortable silicone strap is equipped with a QuickFit® attachment system that allows quick replacement without tools. The black and white display is protected by mineral glass. The display diameter is 23 mm with a resolution of 176 x 176 pixels.
Specifications:
Smart Watch: Up to 28 days
Battery Saver Mode: Up to 65 days
GPS Mode: Up to 30 hours
Max Battery GPS Mode: Up to 70 hours
Expedition GPS Activity: Up to 32 days
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Garmin |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Military, Sports, Outdoor, Smart |
| Guarantee | 2 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 52 g |
| Movement | Power supply |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
Chytré hodinky: Až 28 dní Režim hodinek s úsporou baterie: Až 65 dní Režim GPS: Až 30 hodin Režim GPS s maximální výdrží: Až 70 hodin Expediční aktivita GPS: Až 32 dní |
| Case size | 45 mm |
| Case height | 14,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Hardened polymer |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Digital |
| Dial color | Black |
| Strap material | Silicon |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Green |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
Compass ![]() |
Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Compass, Alarm clock, Bluetooth, Thermometer, Altimeter, Barometer, Automatic calendar, GPS navigation, Pedometer, Heart beat, Smart functions, Czech menu |
Accumulator ![]() |
Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Men's Watches Men's watches by brand Women's watches by brand Women's Watches Instinct 2 Instinct Garmin
Garmin sports watches are a benchmark in their category. Technologically, they set the direction and are known to almost every athlete, mountaineer, but also a lover of modern technology. With a Garmin watch, you can easily measure your sports activity, pay for a shop or navigate a trek.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Garmin brand.
Manufacturer information: Garmin (Europe) LTD., Bulls Copse Road, Hounsdown Business Park, Southampton, SO40 9LR, UK / +44 (0) 23 8052 4000
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: