| Movement | Power supply |
| Case material | Plastic |
| Crystal material | mineral |
| Weight | 41 g |
| Waterproof | 50M |
See more products brands
Movement
Power supply
Case material
Plastic
Crystal material
mineral
Weight
41 g
Waterproof
50M
The Garmin Forerunner 170 is a running-focused GPS sports smartwatch with personalised training plans for beginners and advanced training metrics to help you achieve your goals.

1.2" COLOUR AMOLED TOUCHSCREEN DISPLAY
BATTERY LIFE UP TO 10 DAYS IN SMARTWATCH MODE
TRAINING AND RECOVERY RECOMMENDATIONS
PERSONALISED GARMIN COACH PLANS

This practical GPS running watch offers essential features to help take your training to the next level – including GPS, pace, distance and wrist-based heart rate.

Get personalised workouts. Daily suggestions (now including fartlek runs) update after each run to match your performance and recovery.

Train for a race, reach a milestone or improve your fitness with training plans that adjust daily based on your recovery and health metrics. Choose from beginner-friendly plans with lower training volume that include run/walk intervals, or opt for intensive training plans.

Get better insight into your overall health, training and recovery based on heart rate variability. When you sleep, the watch tracks the variations between consecutive heartbeats.

Training readiness tells you whether you're ready to run. Training status lets you know if your training is productive, and Training Effect provides insight into the main benefit of your workouts.

Pay directly from your wrist using Garmin Pay contactless payments and receive smart notifications from your paired phone.
Battery life:
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Garmin |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Sports, Outdoor, Smart |
| Guarantee | 2 years |
| Waterproof | 50M |
| Weight | 41 g |
| Movement | Power supply |
| Case size | 42,6 mm |
| Case height | 11,9 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Glass fiber reinforced by polyamide |
| Case color | White |
| Crystal material | mineral |
| Dial | Digital |
| Dial color | Black |
| Strap material | Silicon |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | White |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
Compass ![]() |
Yes |
| Backlight | Yes |
| GPS / Radio Controlled | GPS |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Moon phase | Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Compass, Alarm clock, Backlight, GPS controlled, Bluetooth, Thermometer, Altimeter, Barometer, Automatic calendar, Dual time / GMT, Moon phase, GPS navigation, Pedometer, Heart beat, Power reserve indicator, Smart functions, Antimagnetic, Vibration resistance, Czech menu |
Accumulator ![]() |
Yes |
| Other functions | Date, day of the week, stopwatch |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Garmin sports watches are a benchmark in their category. Technologically, they set the direction and are known to almost every athlete, mountaineer, but also a lover of modern technology. With a Garmin watch, you can easily measure your sports activity, pay for a shop or navigate a trek.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Garmin brand.
Manufacturer information: Garmin (Europe) LTD., Bulls Copse Road, Hounsdown Business Park, Southampton, SO40 9LR, UK / +44 (0) 23 8052 4000
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
1 → We check, clean and set
We will check the functionality, set time, date and clean the watch carefully.
2 → We will carefully pack the watch
So that the watch does not have a chance to be damaged. We use special vacuum pads.
3 → We insure the watch against damage from the carrier
To be sure, we will insure the watch against breakage, so there is nothing to fear.
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: