The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Power supply
Case material
Plastic
Crystal material
Gorilla Glass
Weight
50 g
Waterproof
50 m
The Garmin Forerunner 945 PRO TRI Bundle sports watch 010-02063-11 formerly 010-02063-01 is the ideal choice for athletes of all abilities. Its features can be used not only in sports, but also in everyday wear.
The case of the Garmin Forerunner 945 PRO TRI Bundle GPS smart watch 010-02063-11 is made of hardened polymer and steel, the lunette of this watch is steel. Inside this case works a module with a lot of functions, useful mainly in sports. This model has a larger case and display size. The diameter of the display is 1.2.
The water resistance of this model is 50 m (5 ATM) which can be compared to showering, washing hands. The watch also has a comfortable silicone strap. The color Chroma display is protected by Gorilla Glass 3 mineral glass .
Included:
Specifications:
Up to 14 days in smartwatch mode
Up to 36 hours with GPS
Up to 10h GPS + music
Up to 60h UltraTrac
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Garmin |
| Gender | Male |
| Style | Sports, Outdoor, Smart |
| Guarantee | 2 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 50 g |
| Movement | Power supply |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
up to 14 days in smartwatch mode up to 36 hours with GPS up to 10h GPS + music up to 60h UltraTrac |
| Case size | 47 mm |
| Case height | 13,7 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Hardened polymer and steel |
| Crystal material | Gorilla Glass |
| Dial | Digital |
| Strap material | Silicon |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Blue |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
Compass ![]() |
Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Compass, Alarm clock, Bluetooth, Thermometer, Altimeter, Barometer, Automatic calendar, GPS navigation, Pedometer, Heart beat, Smart functions, Czech menu |
Accumulator ![]() |
Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Garmin sports watches are a benchmark in their category. Technologically, they set the direction and are known to almost every athlete, mountaineer, but also a lover of modern technology. With a Garmin watch, you can easily measure your sports activity, pay for a shop or navigate a trek.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Garmin brand.
Manufacturer information: Garmin (Europe) LTD., Bulls Copse Road, Hounsdown Business Park, Southampton, SO40 9LR, UK / +44 (0) 23 8052 4000
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: