The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Power supply
Case material
Titanium
Crystal material
Power Sapphire™ (sapphire crystal with solar charge)
Weight
89 g
Waterproof
100 m
The Garmin Fēnix 7X Pro Sapphire Solar Edition Carbon Gray DLC Titanium / Black Band - 010-02778-11 sports watch is an ideal choice for athletes of all disciplines. Its functions can be used not only during sports but also in everyday wear. The PRO version features a new Elevate 5th generation sensor with more precise measurements. Includes a TOPO Czech PRO Voucher - map download code. This variant also features a durable solar glass.
The smart GPS watch case is made of hardened polymer, with a titanium bezel. Inside the case, a module with numerous functions works, primarily useful for sports. The watch has a medium case size of 51 mm. Display diameter is 1.4". The watch has pre-installed maps with automatic navigation, Garmin Pay contactless payment function, accident detection, and offers music playback from streaming services like Spotify or Deezer.
The water resistance of this model is 100 m (10 ATM), handling significant water contact like swimming. It features a high-quality, comfortable silicone strap. The touchscreen boasts excellent readability in direct sunlight and is protected by Power Sapphire™ glass with solar charging.
[The rest of the description remains the same as the original, translated to English]
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Garmin |
| Gender | Male |
| Style | Sports, Outdoor, Smart |
| Guarantee | 2 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 89 g |
| Movement | Power supply |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 51 mm |
| Case height | 14,9 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Hardened polymer and titanium |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Power Sapphire™ (sapphire crystal with solar charge) |
| Dial | Digital |
| Strap material | Silicon |
| Strap Width | 26 mm |
| Strap color | Black |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
Compass ![]() |
Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Compass, Alarm clock, Backlight, Bluetooth, Thermometer, Altimeter, Barometer, Automatic calendar, Dual time / GMT, Moon phase, GPS navigation, Pedometer, Heart beat, Smart functions, Czech menu |
Accumulator ![]() |
Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Garmin sports watches are a benchmark in their category. Technologically, they set the direction and are known to almost every athlete, mountaineer, but also a lover of modern technology. With a Garmin watch, you can easily measure your sports activity, pay for a shop or navigate a trek.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Garmin brand.
Manufacturer information: Garmin (Europe) LTD., Bulls Copse Road, Hounsdown Business Park, Southampton, SO40 9LR, UK / +44 (0) 23 8052 4000
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: