The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
TheWaterman fountain pen embodies the perfect combination of simplicity and elegance in a modern design.
The pen has a lacquered barrel and cap and the entire design is accentuated by nickel-palladium plated details. It also pleases its users with a high-quality stainless steel nib and a choice between classic ink refill and refill in the form of a bomb, which guarantees maximum comfort when writing.
Tip variants:
Supplied in an elegant gift box, the design of which may vary according to stock availability
Tip types:

| Guarantee | 5 years |
| Pen type | Fountain pen |
| Color | Black, Gray, Blue |
| Filling type | Cartridges, Converter |
| Pen material | Palladium |
| Nib material | Stainless steel |
| Engraving | No |
| Weight | 0.024 |
| Šířka | 6.5 cm |
| Výška | 14 cm |
| Délka | 6.5 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query