The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Elegance and a touch of modernity. These are the qualities of Waterman's Expert Collection refill pens from the Reflections of Paris special edition in a uniform design that combines timelessness, premium materials and high durability. Users who value refined taste and distinctive handwriting will be especially delighted.
Thebody and cap are made of black lacquered brass and decorated with gold-plated details and a palladium-plated lid with embossed engraving. The M-size nib is made of stainless steel and is also plated with gold, and it is thanks to these qualities that the pen will playfully stand up to all users who value style and quality as well as expressiveness of writing. Each of the Expert models is a living testament to the originality of this collection and, with the choice between classic ink refills and refills in the form of a bomblet, provides the user with maximum comfort when writing.
Variants:
Supplied in an elegant gift box.
Some pens can be laserengraved with a name, monogram or logo. If you are interested in engraving, please contact us either by phone or email.
Nib types:

| Guarantee | 5 years |
| Pen type | Fountain pen |
| Color | Black, Gray, Yellow |
| Filling type | Cartridges, Converter |
| Pen material | Brass, Steel, Gold, Palladium |
| Nib material | Stainless steel |
| Weight | 0.0248 |
| Šířka | 7 cm |
| Výška | 17.8 cm |
| Délka | 3.8 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query