The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Elegance and a touch of modernity. These are the qualities that distinguish Waterman's special edition Reflections of Paris fountain pens in a uniform design that combines timelessness, premium materials and high durability. Users who value refined taste and distinctive handwriting will be particularly delighted.
Thesquare body is made of black lacquered brass, the palladium-platedsnap-on cap is decorated with an embossed engraving. All complemented by gilded details. The pen nib is made of 18 carat gold with decorative engraving. Thanks to these advantages, the pen will be a winner with all users who value style and quality, as well as the expressiveness of their handwriting. Each of the Reflections of Paris models is a living testament to the originality of this collection and, thanks to the choice between classic ink refills and refills in the form of bombs, provides the user with maximum comfort when writing.
Variations are produced:
Supplied in an elegant gift box and with a ballpoint pen.
Some pens can be laserengraved with a name, monogram or logo. If you are interested in engraving, please contact us either by phone or email.
Nib types:

| Guarantee | 5 years |
| Pen type | Fountain pen |
| Color | Black, Gray, Yellow |
| Filling type | Cartridges, Converter |
| Pen material | Brass, Gold, Palladium |
| Nib material | Gold |
| Weight | 0.0586, 0.0561 |
| Šířka | 7 cm |
| Výška | 17.7 cm |
| Délka | 4 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query