The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
The Waterman fountain pens from the Exception collection are, in the true sense of the word, a prestigious accessory fascinating even in the smallest detail. They are distinguished by their unusual square shape, original manufacturing processes and specially developed bayonet system.
Thesquare body with four layers of deep black lacquer and two opposing sides finished with guilloche give the pen a luxurious touch. The precision-polished 18-carat gold nib with 750/1000 purity and partially rhodium-plated finish ensures maximum writing comfort, while the bayonet system ensures a perfect connection between the body and grip, minimising the risk of refill spillage.
Variants:
Supplied in an elegant gift box.
Engraving. The engraved area will be golden. If you are interested in engraving, please contact us either by phone or email.
Tip types:

| Guarantee | 5 years |
| Pen type | Fountain pen |
| Color | Black, Gray |
| Filling type | Cartridges, Converter |
| Nib material | Gold, Rhodium |
| Šířka | 16.5 cm |
| Výška | 5 cm |
| Délka | 16.5 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query