The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Timeless style and a touch of luxury. These qualities perfectly characterise the Waterman pens from the Élégance range. The classic yet impressive design, thought out to the last detail, together with the high-quality materials create a whole that will attract every writing instrument lover. The pens from the Élégance collection will stand up to even the most demanding users who value the distinctive style and charm of handwriting.
The body and cap are covered with several layers of black glossy lacquer, with delicate engraving on the surface of the metal ring. The overall impression is completed by the details plated in 23 carat gold and the 18 carat gold tip, which is partially plated in rhodium and decorated with a fine engraving in the form of its maker's mark. The interplay of the materials used adds to both the quality and the interesting design of the pen. Due to its remarkable features, the pen will be not only a reliable but also an original partner for all those who value their written expression.
Variants are produced:
Comes in an elegant gift box.
Engraving. The engraved area will be golden. If you are interested in engraving, please feel free to contact us either by phone or email.
Tip types:

| Guarantee | 5 years |
| Pen type | Fountain pen |
| Color | Black, Gray, Yellow |
| Filling type | Cartridges, Converter |
| Pen material | Steel, Gold |
| Nib material | Gold, Rhodium |
| Šířka | 18.5 cm |
| Výška | 4.5 cm |
| Délka | 9 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query