The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Thetimeless elegance of the Sonnet Collection fountain pens and their sophisticated style and varied finishes are a perfect continuation of Parker' s design tradition . The Sonnet range is the perfect embodiment of everything Parker does best. That's why they will delight even the most demanding users who value refined style and quality.
Thebody and cap, covered in a matt brown rubber-likelacquer and decorated with engravings, together create an elegant impression. The stylish design is completed by rose gold-plated details and an 18K gold tip (Au 750/1000 purity) completely plated in rose gold. The interplay of materials adds to both the quality and the interesting design of the pen. Due to its unique features, the Parker Sonnet pen will be a reliable and original partner for all those who value precision and expressiveness of writing.
Variants:
Supplied in an elegant gift box.
Engraving. The engraved area will be golden. If you are interested in engraving, please contact us either by phone or email.
Tip types:

| Guarantee | 5 years |
| Pen type | Fountain pen |
| Color | Black, Gray, Pink |
| Ink color | Black |
| Filling type | Cartridges, Converter |
| Pen material | Steel, Gold |
| Nib material | Gold |
| Šířka | 8.2 cm |
| Výška | 4.7 cm |
| Délka | 17.7 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query