The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
A modern and timeless look with a touch of elegance. Parker pens from the Duofold Classic collection boast these qualities. With their unobtrusive and graceful design and premium materials with high durability, they are sure to win everyone's favour. The pens from the Duofold Classic collection will stand up to the most demanding users who value refined style and quality.
Thebody and cap are made of tough ivory-coloured resin with black accents, complemented by 23 carat gold plated details. The 18ct gold tip, partially plated with rhodium, gives a modern and luxurious feel thanks to the unique ornate engraving of the ace of cards. The interplay of the materials used adds to both the quality and the interesting design of the pen. Due to its unique features, the pen will be a reliable and original partner for all those who value precision and expressiveness of writing.
Variants are produced:
Comes in an elegant gift box.
Engraving. The engraved area will be golden. If you are interested in engraving, please contact us either by phone or email.
Tip types:

| Guarantee | 5 years |
| Pen type | Fountain pen |
| Color | Black, Yellow, Beige |
| Filling type | Cartridges, Converter |
| Pen material | Gold, Resin |
| Nib material | Gold, Rhodium |
| Šířka | 12 cm |
| Výška | 4.6 cm |
| Délka | 19 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query