The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Sober design backed by cutting-edge technology. This is what makes Lamy pens from the Scala collection stand out. Without a doubt, these are fountain pens that will delight all lovers of quality writing instruments with their uncomplicated design.
Thebarrel is made of stainless steel with a matt purple lacquered surface and in combination with the shiny chrome-plated accessories it looks extremely elegant. A steel tip completes the overall modern look. For its simple yet impressive design, the Lamy Scala pen is definitely worthy of attention.
Variants are available:
Supplied in an elegant gift box.
Tip types:

| Guarantee | 5 years |
| Pen type | Fountain pen |
| Color | Gray, Purple |
| Ink color | Blue |
| Filling type | Cartridges, Converter |
| Pen material | Steel, Chrome |
| Nib material | Stainless steel |
| Engraving | No |
| Šířka | 6.7 cm |
| Výška | 18 cm |
| Délka | 2.8 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query