The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
A modern fountain pen from Faber-Castell's Neo collection, which emphasises simple and practical design combined with functionality.
The pen has a metal barrel coated with a green lacquered finish, complemented by yellow gold details. The pen has a snap-on cap, a stainless steel nib and the option to use ink bombs or a converter. The modern design and premium materials guarantee comfort even when using the pen on a daily basis.
Supplied in a gift box and with one ballpoint pen.
Variants:
Tip types:

| Guarantee | 5 years |
| Pen type | Fountain pen |
| Color | Green, Yellow |
| Filling type | Cartridges, Converter |
| Pen material | Steel, Kov |
| Nib material | Stainless steel |
| Weight | 0.034 |
| Šířka | 2.2 cm |
| Výška | 1.9 cm |
| Délka | 14.5 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query