The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
A stylish fountain pen from Faber-Castell's Hexo collection that brings a whole new perspective to creative writing.
The pen has a hexagonal barrel and cap in lightweight anodised aluminium, complemented by black details, a black metal clip and a stainless steel nib coated in matte black. There is also a handy snap-on cap and the choice of using both ink cartridges and classic ink bottle refills.
Variants:
Supplied with ink bottle and in a gift box.
Tip types:

| Guarantee | 2 years |
| Pen type | Fountain pen |
| Color | Black, Blue |
| Filling type | Cartridges, Converter |
| Pen material | Steel, Aluminium, Kov |
| Nib material | Stainless steel |
| Weight | 0.0187, 0.0188 |
| Šířka | 6 cm |
| Výška | 17.8, 18 cm |
| Délka | 2.8, 3 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query