The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
123 g
Waterproof
100 m
The Festina 20150/3 Swiss Made men's watch is a modern model with a sporty and elegant design...
If you are looking for a watch with a Swiss movement and at a truly affordable price, the Festina Swiss Made collection is a more than suitable choice. Festina has managed to combine several popular features that will win you over.
Housed in a stainless steel case is the Valjoux 7750 Swiss mechanical movement.
This caliber has 25 jewels and a power reserve of 48 hours.
The Festina F20150/3 men's model will also offer an interesting look that will also be a good match for a formal suit, a highly scratch-resistant sapphire crystal (but watch out for the diamonds) and a 10 ATM water resistance, with which the watch can handle swimming, but due to the leather strap we would advise not to take it to the pool just to be safe.
The watch is on a leather strap with a thorn clasp in the colour of the case.
The practical side of the watch is also complemented by a date display, an abbreviation of the day of the week and last but not least, the watch has a chronograph function, i.e. timekeeping.
If you are unsure about a particular model, we recommend you take a look at the other men's models in this range. They are also available in a classic version.
The Festina Swiss Made 20150/3 is also often referred to as the Festina f20150/3.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Festina |
| Gender | Male |
| Style | Pilot, Sports |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 123 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ETA Valjoux 7750 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
48 hours |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/1 sec. |
| Case size | 43,5 mm |
| Case height | 15,4 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Brown |
Transparent Case ![]() |
No |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 21 mm |
| Strap color | Brown |
| Date | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch |
Luminescence ![]() |
Hand and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The roots of the Festina brand go back to Switzerland in 1902, where the brand originated. Subsequently, it came under Spanish rule through several owners. However, part of the production is still assembled in Switzerland and thus bears the Swiss made designation.
With more than a century of tradition, Festina has become a very popular manufacturer of watches whose design follows current fashion trends. It is especially popular in the Czech Republic.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Festina brand.
Manufacturer information: Festina Candino Watch AG, Bubenberg-Strasse 7, 2502 Biel, Switzerland / info@festina.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: