The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
62 g
Waterproof
50 m
The Festina 20420/2 watch from the Mademoiselle series will not only serve as a reliable time indicator, but also as a beautiful fashion accessory thanks to its attractive appearance.
The Festina Mademoiselle 20420/2 watch is made in all-steel processing. The lunette of the watch is set with rhinestones. The dial is protected by mineral glass. The water resistance of the model is 50 meters (5 ATM), which can be compared to washing hands or taking a shower.
The Festina Mademoiselle 20420/2 is also often referred to as the Festina F20420/2.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Festina |
| Gender | Female |
| Style | Casual |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 62 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Miyota 2035 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 36 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Gray |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap Width | 18 mm |
| Strap color | Silver |
| Date | No |
| Functions | No date |
| Battery | Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The roots of the Festina brand go back to Switzerland in 1902, where the brand originated. Subsequently, it came under Spanish rule through several owners. However, part of the production is still assembled in Switzerland and thus bears the Swiss made designation.
With more than a century of tradition, Festina has become a very popular manufacturer of watches whose design follows current fashion trends. It is especially popular in the Czech Republic.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Festina brand.
Manufacturer information: Festina Candino Watch AG, Bubenberg-Strasse 7, 2502 Biel, Switzerland / info@festina.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: