The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
109 g
Waterproof
50 m
The Festina 20285/A from the Chronograph series perfectly combines sporty and elegant looks. Thanks to this harmony, the watch can be used on virtually any occasion.
The Festina Chronograph 20285/A features a mineral crystal and is made in all-steel construction. Among the functions, the watch offers a stopwatch (chronograph) and a 24-hour dial. Water resistance is 50 meters (5ATM) - suitable for washing hands, showering.
The Festina Chronograph 20285/A is also often referred to as the Festina F20285/A.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Festina |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 109 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Miyota JS10 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 41,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Černo-zlatá |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Silver |
| Date | No |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Stopwatch, No date |
| Battery | Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
The roots of the Festina brand go back to Switzerland in 1902, where the brand originated. Subsequently, it came under Spanish rule through several owners. However, part of the production is still assembled in Switzerland and thus bears the Swiss made designation.
With more than a century of tradition, Festina has become a very popular manufacturer of watches whose design follows current fashion trends. It is especially popular in the Czech Republic.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Festina brand.
Manufacturer information: Festina Candino Watch AG, Bubenberg-Strasse 7, 2502 Biel, Switzerland / info@festina.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: