The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
50 m
The Epos Ladies 4314.133.20.56.16 watch is made in a modern design, which is ensured by the pearl dial as well as the vista of the movement at the 12th position.
The case of the Epos Ladies 4314.133.20.56.16 is made of stainless steel, the strap is made of leather. The pearl dial is protected by a sapphire crystal. Not only through the transparent dial, but also through the transparent dial, the operation of the automatic Swiss movement ETA 2824 can be observed. Due to the water resistance to 50 meters, you do not have to worry about the usual contact with water, which can be considered, for example, washing hands or taking a shower.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Gender | Female |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Sellita SW200 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 s / day |
Power Reserve ![]() |
38 hours |
| Case size | 32 mm |
| Case height | 9,4 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue Pearl |
Transparent Case ![]() |
Yes |
Open heart ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
| Strap Width | 16 mm |
| Strap color | Blue |
| Date | No |
| Functions | No date |
| Battery | No |
| Other functions | Open Heart |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query