The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
50 m
Men's EDOX Les Vauberts Open Heart Automatic 85014-3-BUIN watch from the Les Vauberts line. It offers a timeless and elegant design that makes it an ideal accessory for everyday wear. It is an excellent choice if you are looking for a reliable watch at a reasonable price.
The EDOX Les Vauberts Open Heart Automatic 85014-3-BUIN watch is powered by a mechanical movement with an automatic winding ETA 2824-2 or Sellita SW200 with a hacking function, which allows you to set the exact time (the seconds hand stops when the crown is pulled out) and the option of manual winding. The running reserve at full winding is up to 42 hours. A distinctive feature of the watch is the transparent movement inertia and the blue dial with sunburst effect. The dial is protected by a sapphire glass, so it cannot be scratched.
The high-quality stainless steel case is complemented by a blue leather strap. The water resistance of this model is 50 m, so the watch can withstand basic contact with water such as hand washing or rain. The case diameter is 43 mm, this is a larger men's watch.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Edox |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ETA 2824-2 / Sellita SW 200 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
42 hours |
| Case size | 43 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Blue |
| Date | No |
| Functions | No date |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
No |
| Other functions | Skeleton |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
EDOX is one of the fastest growing Swiss watch companies in the price level from 10,000 to 100,000 CZK. He is building a lasting name in the field of sports timekeeping as "masters timekeeper". EDOX is an independent Swiss watch brand that is mainly focused on sports models.
EDOX watches bear the prestigious Swiss Made logo, an important and legally protected mark of the quality of luxury Swiss watches. Since 1884, EDOX watches have been hand-assembled by skilled watchmakers in the Swiss Jura, an area that is world-famous for its watchmaking skills.
Manufacturer information: Montres Edox et Vista SA, La Sagne au Droz 18, 2714 Les Genevez JU, Switzerland / info@edox.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: