The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
200 m
Men's EDOX Mecano Automatic 85303-3NN-VB sports watch belongs to the Delfin series. This model series is designed especially for water sports and diving watch enthusiasts.
The EDOX Delfin Mecano Automatic 85303-3NN-VB watch is powered by a Swiss mechanical movement with automatic winding Sellita SW200. It is fitted with 26 stones, operates at a frequency of 28,800 semi-rhythms per hour and the winding reserve is a classic 42 hours. The machine also has a hacking function and the possibility of manual winding.
The case of the watch is made of high-quality stainless steel, which is followed by a rubber strap with a thorn buckle. The grey skeleton dial with green elements is protected by a sapphire crystal, which is resistant to any scratches. The watch features high water resistance of up to 200 m, reliability, a patented double-sealed screw crown and the specific 12-sided lunette design that has been iconic to the Delfin line since its inception. A distinctive feature of the watch is the skeletonized dial, through which you can observe the work of the mechanical movement.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Edox |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Sellita SW200 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
42 hours |
| Case size | 43 mm |
| Case height | 13 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Gray |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | India rubber |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap color | Black |
| Date | No |
| Functions | Screw-on crown, No date |
| Battery | No |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands and indexes |
| Other functions | Skeleton dial |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
EDOX is one of the fastest growing Swiss watch companies in the price level from 10,000 to 100,000 CZK. He is building a lasting name in the field of sports timekeeping as "masters timekeeper". EDOX is an independent Swiss watch brand that is mainly focused on sports models.
EDOX watches bear the prestigious Swiss Made logo, an important and legally protected mark of the quality of luxury Swiss watches. Since 1884, EDOX watches have been hand-assembled by skilled watchmakers in the Swiss Jura, an area that is world-famous for its watchmaking skills.
Manufacturer information: Montres Edox et Vista SA, La Sagne au Droz 18, 2714 Les Genevez JU, Switzerland / info@edox.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: