The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
50 m
The Davosa Simplex 161.431.56 men's watch offers a classic pilot design that is perfect not only for pilots' wrists, but also for everyday wear.
The case of the Davosa 161.431.56 is made of stainless steel and is suitably complemented by a leather strap. Inside the case ticks a mechanical movement DAV 3023 (based on the ETA 2834 or Sellita SW 240) with automatic winding. Its work at a frequency of 28800 semi-frequencies per hour can be observed thanks to the transparent dial. At the 3 o'clock position we find the date display. The day of the week indicator, which is displayed in the form of a whole word, can be found at position 12.
The dial, which stands out for its excellent legibility and workmanship, is protected by a sapphire crystal that is maximally scratch-resistant. Legibility in low-light conditions is made possible by SuperLuminova luminescence. This model has a water resistance of 50 m (5 ATM), so it can withstand basic contact with water such as rain or showers.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Gender | Male |
| Style | Pilot, Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | DAV 3023 |
| Movement accuracy in seconds | -10/+25 / day |
Power Reserve ![]() |
38 hours |
| Case size | 44,2 mm |
| Case height | 10,8 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query