The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
100 m
Davosa Classic will attract every man who likes the simple, elegant look of a watch, clear legibility and a high-quality Swiss movement.
The Davosa Classic 163.463.15 is an elegant, social watch. The brilliantly legible dial with date display is protected by a sapphire crystal. The watch is made in an all-steel design. The watch is powered by a Ronda 515 movement and is water resistant to 10 ATM.
If you and your partner share a sense of elegance and a penchant for classic design, it is possible to create a set in combination with the Davosa Classic Quartz 168.569.15 ladies model, which will be a suitable gift for an anniversary or other unforgettable events.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Ronda 515 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 39 mm |
| Case height | 8 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | White |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Silver |
| Date | Yes |
| Functions | Date |
| Battery | Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query