The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Precious metal
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
30 m
In the world of luxury watches, superior standards are highly valued. Any function other than simply displaying hours, minutes and seconds is a premium. The Robusto Perpetual GMT, as its name suggests, allows the wearer to see "local time" and "home time" simultaneously, making it ideal for traveling abroad.
The case of the Cuervo y Sobrinos Robusto Perpetual GMT 2824.9Z BS is made of 18-karat rose gold. Inside is a Swiss mechanical movement with automatic winding CYS 6420 (the base is Dubois-Dépraz 5124 with ETA 2892-A2 winding). It boasts a power reserve of around 40 hours. Its operation can be enjoyed thanks to the transparent sapphire crystal dial.
The elegant skeletonised dial is complemented by a total of four sub-dials: at position 12 is the month indicator, at position 9 the day of the week indicator, at position 3 the day of the month and at position 6 we find the second time display. The dial is flanked by golden numerals and golden hands. All protected by a sapphire crystal.
With a case diameter of 43 mm, the Cuervo y Sobrinos Robusto Perpetual GMT 2824.9Z BS fits most men's wrists. It is complemented by a colour-matching alligator leather strap with an 18-carat gold buckle. Water resistance is set at 3 ATM, so the watch can handle lighter contact with water, for example when washing hands.
Only 10 pieces were produced in the limited edition.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Cuervo y Sobrinos |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | CYS 6420 |
Power Reserve ![]() |
40 hours |
| Case size | 43 mm |
| Case height | 11,9 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | 18 carat gold |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Skeleton |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Alligator leather |
| Strap color | Brown |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Dual time / GMT, Transparent back case |
| Battery | No |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Cuervo y Sobrinos is the only true luxury watch brand with a Latin American heritage. The history of Cuervo y Sobrinos dates back to 1862, when jeweller Ramón Fernandez Cuervo opened his first jewellery shop on Calle de la Amistad in Havana. This shop was the forerunner of Cuervo y Sobrinos, which was not founded until later, namely in 1882, when Don Ramon was joined by his nephews. Hence the name Cuervo y Sobrinos (sobrinos = nephews).
Inspired and animated by the golden years of Havana, Cuervo y Sobrinos watches evoke a flamboyant and legendary way of life. These watches bear witness to a magical and luxurious world made up of exceptional quality, elegance, creativity, exoticism and joie de vivre. Swiss manufacture, Latin heritage: the exceptional combination of Swiss craftsmanship with a vibrant Latin heritage gives Cuervo y Sobrinos watches a unique and inimitable value within the Swiss watchmaking industry.
The model ranges are Buceador, Lonsdale, Historiador, Pirata, Prominente, Robusto, Vuelo.
Helveti.cz is a business partner of ATT (authorized Cuervo y Sobrinos dealer) and a specialist of the Cuervo y Sobrinos brand.
Manufacturer information: CyS SA, Via Carlo Maderno 54, CH-6825 Capolago, Switzerland / contact@cuervoysobrinos.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: