The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Titanium
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
Waterproof
50 m
Cuba has a rich maritime history, dating back to the days when pirates sailed the seas and sought to seize untold treasures. Inspired by the profile of a 17th century cannon, the sophisticated 45mm case of the Cuervo y Sobrinos Pirata GMT watch makes a stunning impression. The Pirata GMT is an ode to the bold and adventurous Caribbean.
The case of the Cuervo y Sobrinos Pirata GMT 3052.1WGMT is made from a combination of shiny stainless steel and titanium with a black PVD finish. Inside is a Swiss mechanical movement with automatic winding CYS 5123 (based on the Sellita SW 330). It is set with 25 jewels and boasts a power reserve of 40 hours. The movement's operation can be enjoyed thanks to a transparent dial with a logo in the form of crossed swords.
The transparent dial is finished in ivory white. In its centre are applied indices in 24-hour format, which are complemented by a fourth hand, with the help of which the second time can be set. At the 6 position is a handy date indicator. Everything is protected by a sapphire crystal with anti-reflective treatment.
With a case diameter of 45 mm, the Cuervo y Sobrinos Pirata GMT 3052.1WGMT fits especially fans of larger watches. It is complemented by a black leather strap. Water resistance is set at 5 ATM, so the watch can handle lighter contact with water, for example when washing hands or taking a shower.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Cuervo y Sobrinos |
| Gender | Male |
| Style | Sports, Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | CYS 5123 |
Power Reserve ![]() |
40 hours |
| Case size | 45 mm |
| Case height | 12,4 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Ušlechtilá ocel a titan s PVD |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | White |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Dual time / GMT, Transparent back case |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
Hands, points |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Cuervo y Sobrinos is the only true luxury watch brand with a Latin American heritage. The history of Cuervo y Sobrinos dates back to 1862, when jeweller Ramón Fernandez Cuervo opened his first jewellery shop on Calle de la Amistad in Havana. This shop was the forerunner of Cuervo y Sobrinos, which was not founded until later, namely in 1882, when Don Ramon was joined by his nephews. Hence the name Cuervo y Sobrinos (sobrinos = nephews).
Inspired and animated by the golden years of Havana, Cuervo y Sobrinos watches evoke a flamboyant and legendary way of life. These watches bear witness to a magical and luxurious world made up of exceptional quality, elegance, creativity, exoticism and joie de vivre. Swiss manufacture, Latin heritage: the exceptional combination of Swiss craftsmanship with a vibrant Latin heritage gives Cuervo y Sobrinos watches a unique and inimitable value within the Swiss watchmaking industry.
The model ranges are Buceador, Lonsdale, Historiador, Pirata, Prominente, Robusto, Vuelo.
Helveti.cz is a business partner of ATT (authorized Cuervo y Sobrinos dealer) and a specialist of the Cuervo y Sobrinos brand.
Manufacturer information: CyS SA, Via Carlo Maderno 54, CH-6825 Capolago, Switzerland / contact@cuervoysobrinos.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: