The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
50 m
Cuervo y Sobrinos, official timekeeper of the Iberian Historic Endurance, presents the limited edition Historiador Historic Endurance chronograph. This watch features a bicompax dial in British Racing Green with contrasting silver counters that recall the colours of motorsport.
The Iberian Historic Endurance is a series of races held at iconic European race tracks, characterised by a friendly and relaxed atmosphere where competitors, often driving historic cars, strive for podium victories. Cuervo y Sobrinos awards an exclusive personalised watch to the winner of each event's performance index, which assesses performance based on factors such as age, cylinder capacity and car type.
The Historiador Historic Endurance watch pays tribute to the history of motorsport with its green and silver dial, inspired by the Gordon Bennett Cup of 1900, when car colours were determined by nationality. The watch design includes petal-shaped hour and minute hands, a black 30-minute counting hand and a tachymetric scale on a black background. The inscription "Taquimetro" on the dial pays tribute to the origin of the race.
Inside the 40mm stainless steel case is the automatic calibre CYS 8129 (based on the ETA 2894), which is visible through the sapphire crystal caseback with the Historic Endurance competition logo and the number 76 indicating the limited number of pieces produced. The watch comes with a black perforated driver's style strap with green stitching, its design reminiscent of classic racing gloves.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Cuervo y Sobrinos |
| Gender | Male |
| Style | Sports, Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | CYS 8129 |
Power Reserve ![]() |
42 hours |
| Case size | 40 mm |
| Case height | 12,45 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Green |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch, Transparent back case |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
Hands, points |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Cuervo y Sobrinos is the only true luxury watch brand with a Latin American heritage. The history of Cuervo y Sobrinos dates back to 1862, when jeweller Ramón Fernandez Cuervo opened his first jewellery shop on Calle de la Amistad in Havana. This shop was the forerunner of Cuervo y Sobrinos, which was not founded until later, namely in 1882, when Don Ramon was joined by his nephews. Hence the name Cuervo y Sobrinos (sobrinos = nephews).
Inspired and animated by the golden years of Havana, Cuervo y Sobrinos watches evoke a flamboyant and legendary way of life. These watches bear witness to a magical and luxurious world made up of exceptional quality, elegance, creativity, exoticism and joie de vivre. Swiss manufacture, Latin heritage: the exceptional combination of Swiss craftsmanship with a vibrant Latin heritage gives Cuervo y Sobrinos watches a unique and inimitable value within the Swiss watchmaking industry.
The model ranges are Buceador, Lonsdale, Historiador, Pirata, Prominente, Robusto, Vuelo.
Helveti.cz is a business partner of ATT (authorized Cuervo y Sobrinos dealer) and a specialist of the Cuervo y Sobrinos brand.
Manufacturer information: CyS SA, Via Carlo Maderno 54, CH-6825 Capolago, Switzerland / contact@cuervoysobrinos.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: