The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
140 g
Waterproof
50 m
The Claude Bernard Classic 53019-3CN-NB men's watch from the Classic series is a modern model characterized by a simple but elegant look.
The men's model Classic 53019 3CN NB has a 316L surgical steel case with a diameter of 44mm and a height of 10.7mm. Its universal look makes it especially suitable for everyday wear. The clear dial is protected by a sapphire crystal, which is extremely scratch-resistant This model has a water resistance of 50m (5 ATM), with which the watch can handle even hand washing or rain. It has better readability in the dark thanks to the luminescence of the hands and index. At position 3. of the watch is a handy date display. The watch sticks to the hand thanks to the elegant stainless steel strap.
The Claude Bernard Classic watch series is characterised by its classic design and is intended for everyday wear. Claude Bernard Classic watches carry elements of simplicity and minimalism, which are combined with very high quality workmanship and high quality materials. The style of the watch perfectly underlines the personality of its owner.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Claude Bernard |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 140 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Ronda 515 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
| Case size | 44 mm |
| Case height | 10,7 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Deployant Clasp |
| Strap color | Silver |
| Date | Yes |
| Functions | Date |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
Hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Claude Bernard is an independent family brand of Swiss watches bearing the Swiss Made mark of quality and origin. Here you will find social and sports models at reasonable prices. The offer includes both mechanical and quartz watches.
Accuracy, quality, reliability and attention to detail are the hallmarks of Claude Bernard watches. Here you will find the Aquarider sports line, the Dress Code women's fashion collection, the elegant models of the Slim Line series, which appeal to you with a very thin case. In addition to the classic models, the Classic series also includes skeletons with an effective display in the dial.
Claude Bernard watches reflect the latest trends in both mechanical and quartz versions and at the same time meet the ideal price-quality ratio for watches. You can learn more about the brand in the blog article.
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: