The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
50 m
The Claude Bernard Classic 10231-3-BUIPN1 ladies' watch belongs to the Classic series and its elegant appearance is designed primarily for company, but it is also suitable for everyday wear.
The case of the Claude Bernard Classic 10231 3 BUIPN1 is made of stainless steel and inside it we find a Swiss battery movement. It has a stopwatch function, whose values can be read on sub dials at the 3, 6 and 9 o'clock positions, or a date display at the 4 o'clock position. The dial, finished in blue and set with 12 Swarovski crystals, which does not detract from the watch's excellent legibility.
The simple, perfectly clear blue dial is protected by a sapphire crystal. The water resistance of this model is 50 m, which guarantees durability, for example, when washing hands or in the rain. The elegance of the watch is enhanced by the supplied grey leather strap with a lizard pattern. With a case diameter of 35 mm and a height of 9.7 mm, it will fit perfectly on a woman's wrist who is looking for an original watch.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Claude Bernard |
| Gender | Female |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Quartz |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
| Case size | 35 mm |
| Case height | 9,7 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap color | Blue |
| Date | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch |
| Battery | Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Claude Bernard is an independent family brand of Swiss watches bearing the Swiss Made mark of quality and origin. Here you will find social and sports models at reasonable prices. The offer includes both mechanical and quartz watches.
Accuracy, quality, reliability and attention to detail are the hallmarks of Claude Bernard watches. Here you will find the Aquarider sports line, the Dress Code women's fashion collection, the elegant models of the Slim Line series, which appeal to you with a very thin case. In addition to the classic models, the Classic series also includes skeletons with an effective display in the dial.
Claude Bernard watches reflect the latest trends in both mechanical and quartz versions and at the same time meet the ideal price-quality ratio for watches. You can learn more about the brand in the blog article.
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: