The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
108 g
Waterproof
200 m
The Claude Bernard Aquarider Date Automatic 80129-37nnocann men's watch impresses with its sporty design, robust body and renowned Swiss quality. It is these features that make it a great partner in everyday life as well as in demanding sporting challenges.
The Claude Bernard Aquarider Date Automatic 80129-37nnocann model boasts the prestigious Swiss Made label and, as its name suggests, stands out for its sporty diver's look.
Thesturdy 43 mmsteel case with a rotating black lunette, black PVD finish and orange markers houses a Sellita SW200 mechanical movement with automatic winding. The black dial with luminescent hands and indices gives this watch a unique look. Everything is protected by a sapphire crystal. The watch sits comfortably on the hand thanks to the black rubber strap, which can playfully handle even tougher challenges.
Thewater resistance of the watch is 200m (20ATM) which means that the Claude Bernard Aquarider Date Automatic 80129-37nnocann model can handle not only normal contact with water, but also diving to the indicated depth and pressure.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Claude Bernard |
| Gender | Male |
| Style | Dive, Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 108 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Sellita SW 200 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
38 hours |
| Case size | 43 mm |
| Case height | 12 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
| Strap material | India rubber |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
One way – diving |
| Functions | Date, Swivel bezel |
Luminescence ![]() |
Hand and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Claude Bernard is an independent family brand of Swiss watches bearing the Swiss Made mark of quality and origin. Here you will find social and sports models at reasonable prices. The offer includes both mechanical and quartz watches.
Accuracy, quality, reliability and attention to detail are the hallmarks of Claude Bernard watches. Here you will find the Aquarider sports line, the Dress Code women's fashion collection, the elegant models of the Slim Line series, which appeal to you with a very thin case. In addition to the classic models, the Classic series also includes skeletons with an effective display in the dial.
Claude Bernard watches reflect the latest trends in both mechanical and quartz versions and at the same time meet the ideal price-quality ratio for watches. You can learn more about the brand in the blog article.
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: