The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Solar
Case material
Titanium
Crystal material
Sapphire
Weight
98 g
Waterproof
100 m
Citizen Super Titanium Sporty CA4444-82E watch wins its owners especially with its low weight and high durability, which is guaranteed by the Super Titanium™ material, i.e. special titanium, developed by Citizen. Of course, the Eco-Drive ensures that it is powered by light energy, eliminating the need to replace the battery.
The Citizen Super Titanium Chrono CA4444-82E watch has a case and bracelet made of Super Titanium™, which guarantees light weight, high strength and complete anti-allergy. Thanks to a special hardening method, the surface of this titanium is more scratch resistant than stainless steel. This model holds the in-house Citizen B620 movement, which has a light rechargeable battery with running reserve of up to 9 months and also has a discharge indicator battery function. Other features include a stopwatch, a twenty-four hour sub-dial and a date display at the 4-5 o'clock position. An interesting feature of the stopwatch is the smooth operation of the second hand, which allows the time to be measured with an accuracy of 1/5 s.
The clear dial is protected by a sapphire crystal that is maximally scratch-resistant. The water resistance of the watch is 100m, so it can easily withstand activities such as swimming or minor immersion.
About Super Titanium™:http://www.nosime-hodinky.cz/super-titanium-supermaterial-od-citizenu/
Reviews and Testing:
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Citizen |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 98 g |
| Movement | Solar |
| Caliber | Citizen B620 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
9 months |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/5 sec. |
| Case size | 43 mm |
| Case height | 12,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Super Titanium™ |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
| Strap material | Super Titanium™ |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Silver |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
No |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Tachymeter ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch, Tachymeter |
Accumulator ![]() |
Yes |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
Hands and indexes |
| Other functions | Overcharge protection, Low charge indication |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Citizen Japanese watch dates back to 1918 and over time has become the best-selling watch in the world. They gain their customers with reliability, accuracy, interesting technologies, beautiful design and all at an affordable price. Because he trusts his watch, the Citizen watch has a 7-year warranty.
Of the revolutionary Citizen watch technologies, you are sure to know Eco-Drive, which stands for solar-powered watches. Both artificial and natural light pass through the dial and charge the battery via the solar cell, which drives the watch movement. The reserve charging period is 6 months, and when stored and not carried, it can be up to 7 years in hibernation mode. Other Citizen technologies: radio-controlled watches (Skyhawk AT), voice-controlled watches and much more.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Citizen brand. We provide a 7-year warranty on the watch.
Manufacturer information: Citizen Watch Europe G.m.b.H., Hans-Duncker-Straße 8, D-21035 Hamburg, Germany / shop@citizenwatch.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: